Е. Портер " Полліанна "
Ідея радості життя
й відкриття світу у творі»
Мета: виразно читати і
емоційно сприймати розділи повісті,
дати оцінку моральним якостям, вчинкам персонажів,
-розвивати
творчу увагу. навички зв*язного мовлення учнів, спілкування, уміння висловлювати власні думки;
-виховувати
оптимізм, любов до людей,толерантність
Обладнання: презентація,малюнки дітей
Тип
уроку:
комбінований
Радість – всесвіту пружина.
Радість
– творчосі душа...
Ф. Шиллер «Ода да радості»
Хід уроку
Мотивація навчальної діяльності
Роман «Полліанна» належить до
книг, що можуть змінити не тільки нас самих, але й наше ставлення до
навколишнього світу. Ця книга обійшла половину земної кулі і навчила людей
різних країн « грати в радість», вселила віру у свої сили і змусила замислитися
над тим, як ставитися до себе, до труднощів у житті, до людей, які тебе
оточують. І от сьогодні ми поговоримо про ідею радості й відкриття світу у
творі.
Епіграф нашого уроку -
строки із гімну Євросоюзу «Оди до
радості» Ф. Шиллера
-Діти, як ви думаєте, чому
навчить вас сьогоднішній урок? (ми навчимося грати в радість)
- Так, ви навчитеся грати в радість,
а ще висловлювати свої думки. Я
сподіваюсь, що цей урок допоможе вам
виховувати в собі оптимізм, любов до людей, толерантність. А допоможе нам в
ццьому незвичайна дівчинка – Полліанна, котра, незважаячи на життєві
випробування, радіє кожному дню і
намагається допомогти всім, з ким
зустрічається.
- Діти, які ассоціації
виникають у вас зі словом «Полліанна»?
-Полліанна має надзвичайний дар – жити «своєю грою
в радість». Добротою, щирістю думок вона змінює життя всього міста,
навчивши багатьох людей простого шляху до щастя: « завжди радіти»
Робота в групах. Скласти правила
« гри в радість», користуючись підручником (С. 182, « Літературна
кухня»)
Правила
гри в радість»:
1. Кожна людина може грати в цю гру.
2. Щиро радій життю.
3. Будь вдячний за все, що дає
життя.
4. У будь-якій ситуації знаходь щось таке. З чого можна було б порадіти.
5. Перетвори кожен день на маленьке
свято.
6. Подаруй собі і людям щастя.
Робота з текстом
(в групах).
«Як « гра
врадість» робить світ кращим?»
Знайдіть у тексті, як
Полліанна намагається радіти навіть за неприємних ситуацій (зачитати цитати)
І група Втрата батька
«Радіти, що тато пішов на небо,
щоб бути там із мамою та іншими дітьми. Він казав, що я маю «радіти за них» (с. 186)
2 група Хотіла ляльку, пислали милиці
« Треба радіти з того, що
милиці виявились непотрібними» (с.193)
3 група Тітка поселила Полліанну на горищі
« та рапто я згадала, що
терпіти не можу свого ластовіння, і зраділа, що не маю люстра. А потім побачила
цей чудовий краєвид з вікна і зрозуміла. Що мені є з чого радіти.» (с. 192)
4 група Дівчинку
залишили без вечері
« я люблю хліб з молоком. І
буду рада розділити ,Ненсі,з тобою вечерю» ( с. 192)
- Як бачите, в житті Полліанни багато
труднощів, але вона не опускає руки. Е. Портер зазначила: « Люди думають, що
Полліанна постійно радісно щебече і що вона радіє абсолютно з усього. Однак, я
ніколи не поділяла думки, про те, Що ми мусимо заперечувати існування труднощів.,страждань і зла. Я переконана в
тому, що ліпше зустічати невідоме
бадьоро і радісно.
Складання
ланцюжка « Кого Полліанна залучила до « гри
в радість»?
Щоб скласти ланцюжок, потрібно
впізнати героя.
Впізнай героя
1.Строга жінка з суворим
обличчям, котра похмурніла щоразу, коли ніх падав на підлогу чи грюкали
двері.(міс Поллі)
2. Чоловік був завжди вбраний у
довгий чорний сурдут иа шовковий циліндр, цього інші чоловіки не носили. Ідучи,
він тримав спину, а ходив переважно швидко і завжди сам.(містер Пендлтон)
3. До неї ніхто не любить ходити.
Як би тільки людям не було її шкода, жодна душа й раз на день не навідалась би
до неї, така вона уїдлива.( місіс Сноу)
4.Мені щойно минуло десять років.
Торік я жив у сиротинці, Я хотів мати власну домівку. Ну звичайну, щоб була
мама, а не доглядачка. (Джиммі)
5. Бадьоро наближався найвищий з
гурту чоловік із чисто виголеним обличчям і добрими очима.(лікар Чилтон)
6. Вона засуджувала господиню за
безсердечне ставлення до сироти і зустрічала Полліанну на станції. (Ненсі)
Ланцюжок
Місс Поллі – Містер Пендлтон- місіс Сноу – Джиммі
– лікар Чилтон-- - Ненсі
Рольва гра (по
групам)
Ви будете акторами і від імені персонажів твору розкажете нам, як змінилося
ваше життя під впливом Полліанни.
1 група (міс Поллі)
Мені 40 років, я живу в великому будинку. У
мене було спокійне налагоджене життя.. Я
майже не згадувала свою сестру Дженні, вважала її зрадницею. І ось раптом цей
страшний лист. Почуття обов*язку змусило мене
взяти до себе доньку моєї померлої сестри. Спочатку Полліанна мене дуже
дратувала, тому що приносила клопіт,
порушувала тишу. Але з часом я дуже
прив*язалась до цієї непосидючої, щирої
і веселої дівчинки. Я навіть не зрозуміла, коли змінився мій характер, але мені це
подобається. Полліанна змусила мене полюбити життя, переступити через гординю. Полліанна
не тільки змінила мій характер, вона змінила мою долю. Я шаслива – поряд зі
мною улюблена племінниця Полліанна і мій коханий – доктор Чилтон.
2 група містер ( Джон Пендлтон)
Я дуже багата людина. У мене
великий будинок. Колись, дуже давно, я
кохав Дженні, матір Полліанни, але вона поїхала з іншим. З тих пір я живу один,
ніщо не радує мене, навіть моє багатство. З появою Полліанни, дівчинки-веселки,
моє життя змінилося. Я зрозумів, що скравжня домівка неможлива без руки й серця
жінки та присутності дитини. Я дуже хотів, щоб Полліанна переїхала жити до мене, та вона любить свою
тітку Поллі і не хоче залишати її. Але
саме Полліанна вмовила мене всиновити
сироту Джиммі Біна. Я прив’язався до
хлопчика, як до рідного сина. У нас
справжня сім’я. Дякую, тобі, Полліанно.
3 група (місіс Сноу)
Я хвора жінка, у мене параліч ніг. Мені дуже прикро, усі люди можуть
ходити. а я немічна, повинна лежати в ліжку. Я дуже сердилась. Не дозволяла
відчиняти вікна, щоб не бачити щасливих людей. З появою Полліанни моє життя
змінилося. Вона навчила мене «грати в радість». Спочатку це мене
дратувало. Але поступово я
полюбила цю веселу дівчинку, дозволяла їй розчісувати своє волосся,робити зачіски.
Я навіть почала працювати. Зараз я в’яжу одяг для дітей з притулку. Я дуже
рада, що у мене здорові умілі руки і що можу бути комусь корисною. Дякую тобі, Полліанно, за віру в життя.
4 група (Джиммі)
Мені щойно минуло 10 років. Торік я жив у
сиротинці.Але нас таких там було багато і тому їм за мене голова не боліла. І я
пішов звідти. Я хотів мати власну домівку, ну звичайну, щоб була мама, а не
доглядачка. Як є домівка, то є й родичі, а в мене нікого не було. Завдяки
Полліанні у мене з’явився батько, якого
я люблю. Тепер ми щаслива сім’я. Спасибі
тобі, Полліанно.
-
Отже, Е. Портер стверджує, що
людина може сама змінювати своє життя на
краще. Тільки для цього вона повинна внутрішньо мінятися, наповнювати своє
серце добром і турботою, виявляти любов і милосеодя до ближніх.
Робота в групах
Складіть опорну
схему «Вплив Полліанни на життя міста»
Висновок
Ясним сонечком входить
Полліанна в похмурі будинки, і їй
вдається пом’якшити, здавалось би, зовсім скам’яніли серця. Люди, переймаючи
«гру в радість» стають добрішими,
людянішими, починають усвідомлювати мету свого існуввання.
Вирішення проблемних ситуацій
То, як, діти, може,
повчимося «грати в радість». Це так
цікаво і так просто: варто знайти щось радісне навіть у найприкрішій ситуації. Тож спробуємо.
Робота в групах 1
ситуація
Перед від’їздом до літнього
табору я сильно захворів на ангіну.
2 ситуація
Мені не дозволяють допізна гуляти
з друзями.
3 ситуація
Я сподівався отримати 11 балів за
контрольну з математики, а отримав 7.
4 ситуація
Чому можна радіти, якщо кожного
дня задають домашні завдання?
Підсумки
«Мікрофон»
-Чому ви научились сьогодні на
уроці?
-Чи з’явилось у вас бажання щось
змінити у своєму житті?
-За що б ви подякували Е. Портер?
Домашнє завдання: переказати епізод повісті, який справив на вас найбільше враження;
підготувати по 4-5 питань для вікто
дуже цікавий урок!
ВідповістиВидалитиДякую:)))
ВідповістиВидалити